
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | Parallel, Serial |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Sampling Rate | 60 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.75 LSB |
| Resolution | 1.5 B |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Number of Channels | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | Serial |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Reference Type | External |
Stock: 250
Distributors
pcbx
Unit Price$18.50204
Ext.Price$18.50204
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $18.50204 | $18.50204 |
| 10 | $14.94659 | $149.46590 |
| 25 | $14.21779 | $355.44475 |
| 50 | $13.52464 | $676.23200 |
| 100 | $13.08440 | $1308.44000 |
| 300 | $12.70651 | $3811.95300 |
| 500 | $12.33950 | $6169.75000 |
